SPPK: Renomovaní liehovarníci nevyrábajú rizikový tovar, pozor na pokútnych

14.09.2012 Bratislava

Bratislava 13. septembra (TASR) - Renomovaní výrobcovia liehu a liehovín dodržiavajú všetky normy, sú pod pravidelnou kontrolou a neprodukujú rizikový tovar. "Pozor však treba dávať na pokútnych producentov a distributérov, ktorí v záujme dosahovania vyššieho zisku môžu uvádzať do obehu neskontrolované alkoholické nápoje, predstavujúce potenciálne riziko pre zákazníkov," uviedol v reakcii na aktuálnu aféru s metanolom v alkohole v ČR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"Výroba alkoholu načierno predstavuje vážny problém, lebo ochudobňuje legálnych producentov i štát a navyše ohrozuje konzumentov," povedal výkonný tajomník Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku (ZVLLS) Július Forsthoffer. Podľa neho predaj liehovín u členov združenia medziročne klesol v priemere o štvrtinu a znižuje sa aj výber spotrebnej dane.

Táto skutočnosť by mohla byť signálom pre Colnú správu, pretože riadne registrovaní producenti už dlhodobo upozorňujú na riziká, spojené s čiernou výrobou liehovín. V jej rámci sa na výrobu môže používať aj denaturovaný lieh namiesto kvasného, lebo je lacnejší. V kombinácii s neplatením daní, ktoré na každý liter čierneho liehu prináša neoprávnený zisk 10,4 eura, to predstavuje pre nepoctivých podnikateľov príliš veľké lákadlo. Navyše sa tým vytvoria aj dostatočné zdroje na prípadné sankčné náklady.

"Problém je okrem iného aj v predaji liehovín v 6-litrových kanistroch. Naše združenie od začiatku vyjadrovalo nesúhlas s takýmto typom "veľkého" balenia a slovenská legislatíva má jeho hornú hranicu určenú len na 2 litre. V susednej ČR sa to však, žiaľ, presadilo, hoci práve kanistrové balenie je ideálne pre nelegálny alkohol, lebo najmä vo vidieckych pohostinstvách a občerstvovacích stánkoch a zariadeniach umožňuje dopĺňať načaté fľaše liehovinami nekontrolovateľného pôvodu. Nehovoriac o tom, že kanistre sú vyrobene z polyetylénu, z ktorého sa do liehovín môžu vylúhovať škodlivé ftaláty," zdôraznil.

Podľa ZVLLS má českú tragédiu na svedomí pravdepodobne riadená skupina, disponujúca rozsiahlymi distribučnými možnosťami. Aj slovenskí spotrebitelia by preto v prípade liehovín mali zvýšiť ostražitosť a vyhýbať sa produktom neznámeho pôvodu a bez kontrolného označenia. Opätovne sa treba zamýšľať tiež nad európskou legislatívou a jej nedostatočnou kontrolou obehu liehu. Veď napríklad existencia tzv. zušľachťovacieho procesu svojou nízkou transparentnosťou môže byť zdrojom nelegálneho liehu a jeho prieniku na trh.

"Boj s týmito nešvármi môže byť účinný len vtedy, keď sa do neho zapoja všetci zainteresovaní. Apelujeme preto na výrobcov a distributérov, aby postupovali seriózne a dodržiavali všetky stanovené pravidlá a normy. Vyzývame tiež majiteľov a prevádzkovateľov reštauračných a pohostinských zariadení, aby svojim zákazníkom ponúkali iba jasne identifikované a označené liehoviny od osvedčených dodávateľov. Obraciame sa tiež na zákazníkov, aby nepodceňovali problematiku kvality a pôvodu liehovín a svojím konaním nepodporovali distribúciu a predaj nekontrolovateľnej liehovarníckej produkcie, ktorá môže mať tragické dôsledky," uzavrel Forsthoffer.
 

Vyberte región